Autoškola REDAX Ostrava > Obecné informace > Jízda bez řidičáku

Statistiky

Řídit auto ještě před začátkem autoškoly si vyzkoušela podle průzkumu na 522 respondentech bezmála polovina Čechů (42 procent). Nejčastěji usedli za volant ve věku 17 let, každý pátý ale řídil auto ještě před svými patnáctými narozeninami. V autech s nimi v polovině případů byl některý z rodičů, zhruba v každém pátém případě pak kamarád. Častěji nelegálně řídili muži (zhruba každý druhý) než ženy (32 procent).

Nezletilé řidiče můžete dle výsledků průzkumu potkat především na polních cestách (63 %), parkovištích (28 %) a na méně frekventovaných okresních silnicích (18 %).

A co na to Policie?

Podle dat Policie ČR zavinily osoby mladší 18 let v loňském roce celkem 228 nehod z celkových 62 tisíc. Řízení bez příslušného oprávnění je bráno coby dopravní přestupek, který nelze řešit blokově; ve správním řízení je stanovena pokuta 25–50 tisíc korun a zákaz řízení na jeden až dva roky.